Sukkot. Multimemo w drodze
Program wydarzenia
Sukkot, znane również jako Święto Namiotów, upamiętnia 40-letnią podróż Izraelitów przez pustynię w drodze do Ziemi Obiecanej. W Sukkot 2024 Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa zaprosiliło naszą społeczność (i wszystkich zainteresowanych) do wspólnej refleksji i odkrywania tradycji Sukkot podczas mini-festiwalu.
Mini-festiwal składał się z dwóch wydarzeń: warsztatów kulinarnych z Junoną Lamchą-Grynberg i „Listy Sugihary”. Spotkanie autorskie z Zofią Hartman.
Pierwszy warsztat składał się z dwóch części: w pierwszej zapoznaliśmy się ze świętem Sukkot i tradycyjnymi zwyczajami z nim związanymi. W drugiej uczestnicy przygotowywali potrawy zawierające produkty tradycyjnie spożywane w czasie święta (granaty, daktyle). Następnie zjedliśmy wszystko, co przygotowaliśmy w suce.
Drugie spotkanie poświęcone było książce Zofii Hartman „Lista Sugiharów”. Historia Holokaustu ma swoje wątki pozaeuropejskie. Praca Zofii Hartman opowiada historię jednego z nich. Chiune Sugihara (1900–1986), japoński dyplomata i szpieg, pełniący funkcję konsula Cesarstwa Japonii w Kownie, latem 1940 r., w ostatnich tygodniach istnienia niepodległej Republiki Litewskiej, wydał wizy tranzytowe kilku tysiącom Żydów, głównie uchodźcom z Polski, umożliwiając im przejazd przez Japonię w drodze na holenderską wyspę Curaçao na Karaibach. To była fikcja – w rzeczywistości nikt nie pojechał na Curaçao, a większość uratowanych Żydów ostatecznie znalazła schronienie w Japonii, getcie w Szanghaju, Australii lub Nowej Zelandii.
Spotkanie składało się z dwóch części: rozmowy z autorką prowadzonej przez dyrektor generalną JCC, Patrycję Dołowy, oraz sesji pytań i odpowiedzi. Obecny był również Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Spotkał się z Chiune Sugiharą (kiedy pełnił funkcję rabina w Japonii) i opowiedział nam tę historię, która była bardzo wzruszająca.
Partnerzy
Sponsorzy
-
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską (CERV-2022-REM) i bierze w nim udział dziewięciu europejskich partnerów: FestivALT, UMF, Fundacja Zapomniane, JCC Warsaw, Fundacja Formy Wspólne, Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, CEJI – A Jewish Contribution to an Inclusive Europe, Uniwersytet w Würzburgu oraz Hochschule für Jüdische Studien Heidelberg.