Bieguny pamięci. Strategie odbudowy tożsamości Cmentarza Żydowskiego na Bródnie.
Warsztaty dedykowane edukatorom, przewodnikom wycieczek i specjalistom zajmującym się dziedzictwem kulturowym wiedzy na temat bardzo specyficznego spojrzenia na tę kwestię specjalistów zajmujących się cmentarzami żydowskimi.
Program wydarzenia
W ramach cyklu wydarzeń wokół cmentarza zydowskiego na Bródnie 25 października odbyły się warsztaty dedykowane edukatorom, przewodnikom wycieczek i specjalistom zajmującym się dziedzictwem kulturowym wiedzy na temat bardzo specyficznego spojrzenia na tę kwestię specjalistów zajmujących się cmentarzami żydowskimi. Wydarzenie rozpoczęło się od spaceru po cmentarzu na Bródnie, niemal doszczętnie zniszczonym. Przez powojenny reżim, został zapomniany i pozbawiony jakichkolwiek śladów cmentarza. Dziś prowadzone są tam pionierskie badania i działalność upamiętniająca. Uczestnicy, którzy znają słynny cmentarz przy ulicy Okopowej, nadal użytkowany przez miejscową społeczność żydowską i odwiedzany przez rzesze turystów i pielgrzymów, mogli dostrzec różnicę pomiędzy obiema nekropoliami i wyobrazić sobie stan cmentarza na Bródnie przed jego zniszczeniem. Naszym nadrzędnym celem było zachęcenie gości do wplatania naszego specyficznego punktu widzenia w swoje narracje o dzielnicy i mieście, aby zwiększyć zainteresowanie tym miejscem i podzielić się z szerszą publicznością żydowskimi poglądami na ten temat.
Podczas zwiedzania dyrektorzy obu cmentarzy zapoznali nas z historią tego miejsca. Porównując oba cmentarze rozmawialiśmy o tym, jak przywrócić kulturowy charakter nekropolii na Bródnie.