Multi-
directional
Memory

MultiMemo podkreśla znaczenie pamięci dla sprawiedliwości społecznej i stawiania czoła współczesnym wyzwaniom związanym z łamaniem praw człowieka, konfliktami zbrojnymi i przemocą, wykluczeniem społecznym i kryzysem migracyjnym. Opierając się na koncepcji „pamięci wielokierunkowej”, projekt omawia i inicjuje różnorodne formy aktywnego upamiętniania w przestrzeniach publicznych w kilku krajach europejskich.
WydarzeniaNasze Wydarzenia
-
14 listopada, 2024 9.00 - 16.10
Wrażliwe dziedzictwo w kolekcjach uniwersyteckich: między adaptacją a restytucją
Zapraszamy na konferencję “Wrażliwe dziedzictwo w kolekcjach uniwersyteckich: między adaptacją a restytucją”. Celem wydarzenia jest poznanie i omówienie perspektyw australijskiej, niemieckiej i polskiej w kontekście problematycznej kolekcji szczątków ludzkich, obiektów etnograficznych oraz fotografii stworzonej na początku XX w. przez niemieckiego badacza Hermanna Klaatscha, która obecnie znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolekcja ta stanowi punkt wyjściowy dla naszej dyskusji o statusie tego rodzaju kolekcji, ich kulturowej biografii, a przede wszystkim o tym, czy uprawnione jest ich wykorzystanie we współcześnie prowadzonych badaniach.
Wrocław
-
18 czerwca 2023
Bieguny pamięci. Strategie odbudowy tożsamości cmentarza żydowskiego na Bródnie
18 czerwca 2023 roku odbyło się kolejne wydarzenie zorganizowane przez partnerską organizację Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, w ramach projektu MultiMemo, w którym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć jako partnerzy. To pierwsze wydarzenie „Bieguny pamięci. Strategie odbudowy tożsamości cmentarza żydowskiego na Bródnie” otworzyło cykl warsztatów dla społeczności lokalnej wokół Cmentarza Żydowskiego na Bródnie. Celem warsztatów jest przywrócenie pamięci o bródnowskim cmentarzu oraz włączenie w ten proces mieszkańców, aktywistów, organizacje społeczne oraz władze lokalne.
-
21.06.2024 – 2.07.2024
FestivALT 2024
FestivALT, jako żydowska, multidyscyplinarna organizacja kulturalna, co roku organizuje festiwal sztuki współczesnej, performansu i aktywizmu – zaangażowanych krytycznie, badających złożoności żydowskiego życia w dzisiejszej Polsce.
W tym roku motywem przewodnim festiwalu był Gilgul, co po hebrajsku oznacza „koło”. Jest to także żydowska idea reinkarnacji. Wedle niej niedoskonała dusza ludzka kontynuuje pogoń za doskonaleniem się; powtarza swój cykl, dopóki nie naprawi błędów z przeszłości.Kraków
-
10-11 maja 2023
Warsztaty pamięci partycypacyjnej – Zamość
W maju w Zamościu odbyła się uroczystość upamiętniająca miejsce pochówku rodziny żydowskiej Mendla, Chajki i Niury w miejscowości Zrąb, zamordowanych przez niemieckiego żandarma w ich domu.
Wydarzenie poprzedzone było warsztatami edukacyjnymi oraz warsztatami z uczniami II Liceum z Zamościa, podczas których przygotowaliśmy drewniany znacznik w kształcie macewy wraz z inskrypcją wraz z imionami ofiar wypisanymi rękami uczestników warsztatów.
Po warsztatach wybraliśmy się wraz z młodzieżą do miejsca pochówku rodziny żydowskiej w miejscowości Zrąb, gdzie odbyła się uroczystość oznaczenia tego miejsca drewnianą macewą.